Diskusne forum o mačkách...
 
DomovGalleryFAQHľadaťZoznam užívateľovUžívateľské skupinyRegistráciaPrihlásenie

Share | 
 

 Ragdol......

Goto down 
AutorSpráva
Saskiqa85
Admin
Admin
avatar

Počet príspevkov : 286
Registration date : 28.06.2008

OdoslaťPredmet: Ragdol......   St júl 16, 2008 10:11 am

Vzhľad
Polodlhá srsť s bohatým golierom, kontrast tmavšej farby odznakov v porovnaní k ostatnému telesnému povrchu a predovšetkým modrá farba oka – čím hlbší odtieň, tým lepšie. No nádherné oči sú iba jednou z krás amerických „handrových bábik“. Ďalšou je ich veľkosť. Ragdollovia sú omnoho väčší než väčšina ostatných plemien, na výstavách ich väčšinou „prerastú“ iba mačky mainské. Kocúri dorastajú do hmotnosti 7 až 10 kg a mačky od 4,5 do 6 kg. Samozrejme existujú aj väčšie výnimky.

Povaha

Tou pravou krásou ragdollov je povaha týchto mačičiek. V literatúre sa uvádza, že pramatkou ragdollov bola turecká angora Josephine (majiteľka Ann Backerová). Hneď druhý v poradí je praotec ragdollov, kocúr posvätnej birmy. Josephine bola tehotná, keď ju na ulici zrazilo auto. Ako zázrakom prežila, ale za život zaplatila poraním mozgu. To zmenilo jej povahu aj správanie do tej miery, že sa stala necitlivou voči bolesti a dokázala uvoľniť svaly rovnako ako handrová bábika - anglicky "rag doll". Tieto nové vlastnosti preniesla neskôr na svoje mačiatka.
Ragdollovia sú rodinné mačky, a to ako vo vzťahu k rodine ľudskej, tak aj mačacej. Ich povaha je na pol ceste medzi psom a mačkou. Snáď aj preto boli prvými mačkami využívanými v Českej republike vo felinoterapii.

História
Josephine se spárila s kocúrom birmy a narodil sa Daddy Warbucks, farba seal mitted. Daddy Warbucks bol spárený s Josephine a narodila sa Fugianna, zakladateľka slávnej „light side“ chovného programu Anne Bakerovej. Josephine sa znovu spárila s kocúrom birmy a narodil sa Gueber. Barmská mačka sa spárila s Daddy Warbucksom a narodila sa Buckwheat. Tá bola dvakrát spárená s Daddy Warbucksom. Z prvého spojenia sa narodil Kyoto, seal mitted a z druhého mačička Ticki, seal colourpoint. Ticki, zakladateľka „dark side“ chovného programu Anne Bakerovej bola opäť spárená s Kyotom a narodila sa Kookie Tu.
A takto by sme mohli pokračovať donekonečna, isté je však jedno: bola použitá silná príbuzenská plemenitba matky so synom a otca s dcérou. Na počiatku stála biela mačka angorského typu a dvaja jedinci vzhľadovo podobní mačke barmskej a posvätnej birme.
Treba však podotknúť, že prví jedinci dovezení do Českej republiky z USA mali atramentovo modrú farbu oka, ešte dnes viditeľnú u priameho potomka Naomi Berberis.
Asi najväčšiu zásluhu na vzniku nového smeru v chove ragdollov aj vďaka ich vedeckému prístupu, mali manželia Laura a Denny Daytonovci. Ich chovateľská stanica Blossom Time (slovensky: Čas kvetu) v Newbury Part v Kalifornii získala v novembri 1969 od pani Bakerovej chovný pár ragdollov, kocúrika Buddyho a mačičku Rosie.

Počiatky chovu u nás a v ČR
Na počiatku chovu ragdollov v Českej republike je pani Vladěna Frausová. Tá doviezla začiatkom 90. rokov za nemalých finančných obetí z USA do svojej chovnej stanice Berberis kocúra Chubby Tuftytoes, seal mitted a dve mačičky Pippy Kandu a Kandu Cutie, obidve seal colourpoint. Ich predkovia sú registrovaní v RFCI, čo dokazuje aj genetická karta z roku 1993. Bohužiaľ, okrem týchto ragdollov neboli v Českej republike dlho iní zástupcovia tohto plemena a tak prišlo k nešťastnej situácii, keď bola praktizovaná úzka príbuzenská plemenitba. Jej následkom bol pokles počtu narodených mačiatok vo vrhoch, kratšia životnosť, znížená odolnosť jedincov a aj veľkosť potomkov bola negatívne ovplyvnená.
Ďalší vývoj sa uberal dvomi odlišnými cestami. Tou prvou bol import zvierat zo zahraničia na konci druhej polovice 90. rokov minulého storočia, ktorý pochopiteľne stále pokračuje. Patrí sem import kocúra IC.Elsterland´s Frisco, blue colourpoint, zaregistrovaného v SCHK v roku 1999, kocúra Filius zum Spitzhaus, blue colourpoint, zaregistrovaného v tom istom roku a najmä import blue colourpointa, teraz už GIC Kiwimagic Pride of New Zealand.

Farebné varianty

Ragdoll sa vyskytuje v troch variantách:

1. Bicolour - znaky (uši, maska a chvost) by mali byť intenzívne vyfarbené. Na tvári musí byť zreteľné obrátené biele „V". Telo je sfarbené mierne svetlejšie ako sú znaky na tvári. Nohy a brucho ragdolla sú biele bez tmavých fľakov, jemný fliačik na labkách sa toleruje, na výstave sú však uprednostnení jedinci s bielymi labkami bez mierneho sfarbenia. Zrkadielko na nose je ružové.
2. Colorpoint - znaky (maska, uši, labky, chvost) majú byť výrazne sfarbené. Farba tela je svetlejšia ako znaky, hruď a náprsenka musia byť ešte svetlejšia. Zrkadielko na nose a vankúšiky na labkách majú podobnú farbu ako znaky na tvári.
3. Mitted - znaky (okrem labiek a brady) a farba tela sú podobne ako u colourpointa, zreteľne farebne ohraničené a harmonizujú s farbou tela. Brada je biela, nad nosom môže aj nemusí byť biela hviezdička. Biele ponožky na predných labkách musia siahať aspoň po ohyb, najvyššie však do ich polovice. Na zadných labkách môže biela siahať až po záhyb. Biely pruh sa rozprestiera od brady, cez golier, prechádza medzi prednými labkami, cez brucho až po osadenie chvosta. Vankúšiky na labkách sú vždy ružové a zrkadielko na nose podobné farbe znakov.

Časom boli vyšľachtené nasledovné varianty (uznané FIFe od 1.1.2005):

1. lynx (označovaná aj ako tabby) - klasické sfarbenie s kresbou
2. tortie - korytnačinová kresba (viaže sa na pohlavie - vyskytuje sa len u mačiek)
3. torbie - korytnačinová mačka so znakmi lynx

FIFe uznáva tieto farby:

1. seal - čiernohnedá
2. blue - modrá
3. chocolate - čokoládová
4. lilac - lilavá
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c0/Ragdoll_Blue_Colourpoint.jpg

_________________
Mám rada moje mačky:)Sú to Jerrika & Jessica:)
Love you..:)
Návrat hore Goto down
Zobrazit informácie o autorovi http://macicky.slovakforum.net
Zdena
BANNED
BANNED
avatar

Počet príspevkov : 266
Registration date : 29.06.2008

OdoslaťPredmet: Re: Ragdol......   St júl 16, 2008 10:56 am

Super napísané,super článok. no to je dobre tapka A aký dlhý. ano,ano!!!
Návrat hore Goto down
Zobrazit informácie o autorovi
Saskiqa85
Admin
Admin
avatar

Počet príspevkov : 286
Registration date : 28.06.2008

OdoslaťPredmet: Re: Ragdol......   St júl 16, 2008 11:10 am

No áno písala som to asi polhodinu.....LOOOOOL hehe hehe

_________________
Mám rada moje mačky:)Sú to Jerrika & Jessica:)
Love you..:)
Návrat hore Goto down
Zobrazit informácie o autorovi http://macicky.slovakforum.net
Zdena
BANNED
BANNED
avatar

Počet príspevkov : 266
Registration date : 29.06.2008

OdoslaťPredmet: Re: Ragdol......   St júl 16, 2008 12:27 pm

OOOOOOOOO... ja ziram ja ziram No ale za to je to super článok. ano,ano!!!
Návrat hore Goto down
Zobrazit informácie o autorovi
Saskiqa85
Admin
Admin
avatar

Počet príspevkov : 286
Registration date : 28.06.2008

OdoslaťPredmet: Re: Ragdol......   St júl 16, 2008 11:44 pm

Písala som to z knihy.Z encíklopédie o mačkách... no to je dobre

_________________
Mám rada moje mačky:)Sú to Jerrika & Jessica:)
Love you..:)
Návrat hore Goto down
Zobrazit informácie o autorovi http://macicky.slovakforum.net
Sponsored content
OdoslaťPredmet: Re: Ragdol......   

Návrat hore Goto down
 
Ragdol......
Návrat hore 
Strana 1 z 1

Povolenie tohoto fóra:Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Mačičky :: O mačkách :: Plemená mačiek-
Prejdi na: